Telefon do księdza dyżurnego: 570-979-070

Powstanie Drogi Neokatechumenalnej

W latach sześćdziesiątych młody malarz Kiko Arguello, w przekonaniu, że Pan Bóg wzywa go, by pomógł biedakom żyjącym w slumsach na przedmieściach adrytu, postanowił zamieszkać wraz z nimi.

To, co tam zobaczył, wstrząsnęło nim. Rozważając czy Bóg może, ale nie chce, czy też nie może, pomóc tym ludziom, którzy bardziej cierpią na skutek grzechów wszystkich, odkrył tajemnicę Krzyża Chrystusa. Zobaczył w nich cierpiącego niewinnie Chrystusa Ukrzyżowanego, u którego stóp dostrzegł swoje powołanie.

„Wydaje się, że Bóg nie istnieje i, że w tym świecie nie ma miłości, a jeżeli nie ma miłości, to Bóg również nie istnieje, życie jest czymś potwornym, umieramy w sposób absurdalny!

Ale jeżeli ktoś ci towarzyszy? Jeżeli sam Bóg staje się człowiekiem i z miłości do ciebie staje z tobą w tym szeregu? W takim razie miłość istnieje. Bóg istnieje! Można umierać; życie i śmierć mają sens.”

Nie mógł dać im jeść. Nie miał nic, miał tylko Biblię i gitarę, spał na podłodze na sienniku ze słomy, a psy spały z nim i ogrzewały go. I wtedy, powoli ci ludzie zaczęli zbliżać się do niego i zadawać pytania. Zaczęła się wspólnota. Do Kiko dołączyła Carmen Hernandez.

W ten sposób, poprzez Słowo, które wśród tych, żyjących w nędzy i grzechu ludzi, stawało się ciałem, pojawiła się Droga prowadząca do powolnego dojrzewania wiary. Był to rodzaj katechumenatu, który zaczął rodzić Kościół, a w braterskiej wspólnocie wywoływał miłość w wymiarze zdumiewającym, gdyż była to miłość do nieprzyjaciół.

Z pomocą biskupa Madrytu i kilku kapłanów, to doświadczenie odkrywania chrześcijaństwa i istoty chrztu poprzez Słowo Boże, liturgię i wspólnotę, przeniosło się do kilku hiszpańskich parafii. Dziś Droga Neokatechumenalna obecna jest prawie we wszystkich krajach, na wszystkich kontynentach. W Polsce pierwsze katechezy neokatechumenalne odbyły się w 1975 r.

W 1990 r. Jan Paweł II dokonał formalnego uznania Drogi Neokatechumenalnej, a 13 czerwca 2008 r. zatwierdzono w Rzymie Statut Drogi Neokatechumenalnej, stanowiący formalne zatwierdzenie prawne dla Drogi i określający jasno jej podstawowe zasady jako „itinerarium formacji katolickiej”.

Droga Neokatechumenalna pozostaje w służbie biskupowi diecezjalnemu, jednocześnie będąc pod opieką Międzynarodowej Ekipy Odpowiedzialnej za Drogę.


Kontakt do Odpowiedzialnego za Drogę Neokatechumenalną w Parafii poprzez księdza dyżurnego pod numerem: 570-979-070 lub +48-12-647-22-11

Myśl św. Brata Alberta

Krzyż jest tajemnicą, wymaga wiary. Krzyż jest światłem, które oświeca umysł, szczęśliwy kto mu odda serce i dostanie łaskę miłowania.

Parafialny Zespół Caritas „Samarytanin” poszukuje osób-wolontariuszy  dysponujących wolnym czasem w tygodniu w godzinach popołudniowych oraz wolontariuszy do pomocy w opiece nad ciężko chora osobą w domu. Kontakt na telefon Zespołu lub w kancelarii. Tel. 730-898-160

 

Copyright © Parafia Świętego Brata Alberta w Krakowie
Polityka prywatności i pliki „cookies”
Patronat: Katolicki.net • Diecezja.eu • JezuUfamTobie.eu | Hosting: Kylos

419328
Dzisiaj: 22
Wczoraj: 390
Ten miesiąc: 4,686